Kiedy temperatura na zewnątrz drastycznie spada, nieprawidłowo izolowany budynek generuje spore straty cieplne. W domach czy mieszkaniach, które posiadają duże okna oraz drzwi, przyda się więc dodatkowa osłona. Czy rolety zewnętrzne chronią przed zimnem, a jeśli tak, to w jaki sposób? Odpowiadamy w poniższym wpisie.

Skuteczna izolacja kluczem do zmniejszenia starty ciepła

Przez różnego rodzaju wnęki z naszych domów ucieka nawet 40% ciepła. Na szczęście, znaczną część tych strat można zatrzymać, stosując sprawdzone metody izolacji termicznej. Pomocna okazuje się osłona pozostałych części budynku, a więc ścian czy dachu, stosowanie odpowiednio grubych, podwójnych szyb, ale także dodatkowa ochrona samych okien i drzwi. Czy funkcję tę mogą spełnić rolety zewnętrzne?

Na początek warto zastanowić się nad warunkami, jakie muszą nastąpić, żeby dany element działał jak izolacja. W przypadku żaluzji będzie to odpowiedni montaż oraz rodzaj tworzyw, z jakich wykonano rolety. Skuteczne osłony okienne nie przylegają bezpośrednio do szyby, dzięki czemu między szklaną taflą a powierzchnią żaluzji powstaje niewielka luka. Znajdujące się w niej powietrze tworzy skuteczny bufor cieplny, stanowiąc doskonałą barierę przed wychłodzeniem pomieszczenia.

Konstrukcja rolety a właściwości izolacyjne

Skuteczność izolującej warstwy powietrza bezpośrednio wiąże się również z budową samej rolety. Tutaj panuje prosta zasada – im mniejszą przepuszczalność mają materiały, z jakich powstaje żaluzja, tym opór cieplny staje się silniejszy, a wnętrze lepiej chronione. Bardzo dobre efekty zapewnią na przykład rolety wypełnione znaną z właściwości termoregulujących pianką poliuretanową. Ich osłonę może stanowić lekkie, a zarazem wytrzymałe aluminium, dzięki któremu dom zostanie zabezpieczony także przed hałasem czy nadmiernym słońcem. Rolety zapewnią także doskonałą ochronę przed wiatrem, który często okazuje się główną przyczyną wychładzania.

Korzyści z instalacji zewnętrznych rolet

Najważniejsza zaleta wynikająca z instalacji zewnętrznych rolet to oczywiście wyższy komfort cieplny, ale tego typu bariera pozwoli także na spore oszczędności. Zimą spadną wydatki związane z ogrzewaniem, a latem ograniczone zostaną te przeznaczone na klimatyzację. Powietrzny bufor chroni bowiem wnętrza również przed gorącem, nie pozwalając na nadmierne przegrzewanie się szyb, a co za tym idzie także wnętrz. Odpowiedź na pytanie o to, czy rolety zewnętrzne chronią przed zimnem jest więc twierdząca, jeśli uznamy, że taką ochronę zapewni zminimalizowanie utraty ciepła z wnętrza budynku. Wybierając dodatkową osłonę naszych okien czy drzwi, dbamy także o otoczenie, czyniąc dom energooszczędnym, a jego użytkowanie bardziej ekologicznym.

Zawsze warto mieć jednak na uwadze, że najlepsze efekty zapewnią dobre jakościowo tworzywa oraz odpowiedni montaż. Dzięki temu pomieszczenia będą dobrze izolowane, a koszt inwestycji szybko się zwróci w postaci obniżonych rachunków za ogrzewanie.

DO GÓRY

Inne pytania z tej kategorii

DO GÓRY
DO GÓRY