Decydując się na zamontowanie w domu rolet zewnętrznych, już na samym początku stajemy przed wyborem odpowiedniego rodzaju sterowania – automatycznego lub ręcznego. Jeśli zdecydujemy się na to pierwsze, pojawia się pytanie: jak dobrać silnik do rolety zewnętrznej? By nie popełnić błędów, warto zwrócić uwagę na kilka czynników i podjąć decyzję czy osłonami chcemy sterować przewodowo, czy radiowo.

Sterowanie automatyczne roletami zewnętrznymi ma wiele zalet. Idealnie sprawdza się w przypadku domów inteligentnych. Przede wszystkim jest o wiele wygodniejsze – nie trzeba za każdym razem siłować się z linką rozwijającą i zwijającą roletę. Takie mechanizmy nie generują również hałasu, jak ich ręczne odpowiedniki. Co więcej, niektóre modele można programować, by podnosiły lub opuszczały rolety o określonych godzinach. To nie tylko efektowne, ale i energooszczędne rozwiązanie. Przyjrzyjmy się jednak istocie każdej automatycznej rolety – zastanówmy się, jak dobrać silnik do rolety zewnętrznej, by aparat służył nam długo i niezawodnie?

Jakie parametry są istotne podczas wyboru silnika do rolety zewnętrznej?

Na początku powinniśmy zwrócić uwagę na techniczne kwestie. Niektóre z nich mogą wydawać się dość skomplikowane. Zacznijmy od sprawdzenia, na jaką rurę nawinięto roletę – to właśnie w jej wnętrzu zostanie umieszczony silnik. Najczęściej występują rury oktagonalne. Najważniejszy aspekt stanowi ich średnica, ponieważ producenci silników informują do jakiego rozmiaru rury pasuje konkretny napęd. Istotnym wymiarem jest także długość napędu. Na nią należy zwrócić uwagę zwłaszcza w przypadku posiadania wąskich okien – wtedy wiele mechnizmów może okazać się zbyt długich.

Kolejna kwestia, wymagająca chwili zastanowienia, to maksymalny udźwig silnika i moment obrotowy. Ten drugi parametr należy dobrać tak, by dla zastosowanej wielkości rolki napędowej zostawał zawsze zapas mocy. Maksymalny udźwig zazwyczaj zależy od wymiarów pancerza rolety. W tych kwestiach, zastanawiając się jak dobrać silnik do rolety zewnętrznej, warto poprosić o pomoc wyspecjalizowaną obsługę sklepu, w którym dokonujemy zakupu. Eksperci z pewnością podpowiedzą jak dobrać silnik do rolety zewnętrznej.

Praktyczne rozwiązania zabezpieczą przed usterkami

Warto zwracać wagę także na dodatkowe udogodnienia, które gwarantuje wybór silników najlepszych producentów. Detekcja przeszkód podczas zamykania oraz ochrona na wypadek oblodzenia lub przymarznięcia w trybie otwierania to rozwiązania zabezpieczające napędy przed popularnymi usterkami. Do pozostałych zalet należy zaliczyć także systemy kontrolujące moment obrotowy silnika, odcinające zasilanie i zabezpieczające przed uszkodzeniem na skutek przegrzania. W niektórych modelach znajdziemy przekładnie korbowe, pozwalające na awaryjne ręczne otwieranie.

Silnik przewodowy czy radiowy – który wybrać?

Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami mechanizmów jest dość prosta, a dla osób szukających odpowiedzi na pytanie jak dobrać silnik do rolety zewnętrznej, może być kluczowa. Napędami przewodowymi steruje się za pomocą przełączników obrotowych lub klawiszowych (podobnych do włączników światła), które zostają umieszczone na ścianie obok rolety. To najprostsze i najbardziej atrakcyjne cenowo rozwiązanie dla osób zainteresowanych zautomatyzowanymi roletami. Zwykle standardowa wersja tego typu silnika nie posiada jednak wspomnianego wcześniej czujnika przeszkód, dlatego też w celu uniknięcia uszkodzenia osłony należy obserwować ją aż do całkowitego zamknięcia.

O wiele bardziej komfortowym, ale także droższym rozwiązaniem, jest wybór silnika sterowanego radiowo. Dzięki niemu możemy poruszać jedną lub wieloma roletami z dowolnego miejsca w domu, a jeśli zdecydujemy się na system inteligentny, również z dowolnego miejsca na świecie. Do obsługi tego typu napędów wystarczy pilot lub smartfon. W tym przypadku najczęściej nie musimy martwić się o usterkę w związku z napotkaniem przez roletę przeszkody lub przymarznięciem – większość modeli radiowych posiada odpowiedni system detekcji.

Jak dobrać silnik do rolety zewnętrznej?

Mamy nadzieję, że udzieliliśmy kilku przydatnych wskazówek, które pomogą w wyborze odpowiedniego modelu napędu. Pamiętajmy, że automatyczne sterowanie roletami można zastosować także w przypadku rolet już zamontowanych w domu. Wymiana mechanizmu nie zajmuje zbyt wiele czasu.

Jeśli mają Państwo problem z wyborem właściwego napędu, chętnie pomożemy w podjęciu dobrej decyzji. Specjaliści na naszej infolinii odpowiedzą na wszystkie pytania związane z silnikami do rolet zewnętrznych.

DO GÓRY

Inne pytania z tej kategorii

DO GÓRY
DO GÓRY