Rolety zewnętrzne bezsprzecznie oferują wiele zalet związanych  nie tylko z komfortem, ale również z oszczędnościami na ogrzewaniu. Jednak, aby system spełniał wszystkie swoje funkcje niezwykle istotne jest jego dokładne dopasowanie. Zwrócenie uwagi na kilka szczegółów pozwoli na samodzielne i precyzyjne dokonanie pomiaru, żeby później poprawnie zamówić rolety. To naprawdę proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani skomplikowanego sprzętu! 

Zależnie od tego jakiego typu rolety wybierzemy, potrzebne będą nieco inne wymiary. O tym jakie rolety będą odpowiednie dla Ciebie możesz przeczytać tutaj

W przypadku rolety podtynkowej zwykle mamy do czynienia z nowym budownictwem. Wtedy konieczne jest zmierzenie szerokości wnęki okiennej mniej więcej po środku okna zwracając szczególną uwagę na zachowanie poziomu podczas pomiaru. Jeśli chodzi o wysokość, niezależnie od typu  nadproża, to ze względu na ewentualne nierówności należy dokonać trzech pomiarów w różnych miejscach (przy należytym zachowaniu pionu) i zanotować najniższą wartość. Miarę należy przykładać możliwie najbliżej ramy okiennej.

Jeśli zdecydujesz się na montaż rolety zewnętrznej do wnęki okiennej to właściwie również potrzebne są dwa wymiary: szerokość i wysokość. Jednak z doświadczenia wiemy, że istniejące już budynki nie zawsze charakteryzują się idealnie równymi ścianami. Dlatego mierząc szerokość (zwracając uwagę na poziom) dobrze jest zrobić to możliwie najbliżej ramy okiennej, na trzech różnych wysokościach i wziąć pod uwagę najmniejszą wartość.  Dokładnie tak samo należy postępować w przypadku pomiaru wysokości, pamiętając o zachowaniu pionu. 

Możliwe jest również zamontowanie rolety wewnątrz wnęki okiennej odwracając ją, tak, że pancerz będzie rozsuwał się bliżej krawędzi elewacji budynku. Wtedy pomiaru szerokości i wysokości należy dokonać w nieco innym miejscu – bliżej krawędzi wnęki w zależności od głębokości skrzynki. Bez obaw, bardziej szczegółowa instrukcja jak dokładnie to zrobić dostępna jest tutaj.

Przy wyborze tego typu rolety zewnętrznej niestety trzeba się liczyć z tym, że jak zostało już wspomniane, otrzymane wyniki mogą się różnić i ze względu na te właśnie nierówności roleta może nie być idealnie dopasowana i nie przylegać w każdym miejscu do ścian. Oczywiście nie jest to sytuacja bez wyjścia. Jednak wiąże się to z kuciem lub inną ingerencją w ścianę. W tym aspekcie mniej problematyczne wydają się rolety montowane na zewnątrz wnęki okiennej.

Czynności opisane wyżej należy wykonać w podobny sposób podczas pomiaru okna do montażu rolety na elewacji. Z tą różnicą, że wszystkie pomiary wykonujemy na zewnętrznej krawędzi wnęki okiennej. Ważne, aby ponownie zwrócić uwagę na wykonanie kilku pomiarów kontrolnych, wybierając ten najmniejszy, a przy samej czynności mierzenia upewnić się, że zachowane są odpowiednio piony i poziomy.

Jak widać zachowanie kilku zasad sprawia, że cała czynności pomiaru jest niezwykle prosta i w precyzyjny sposób pozwala określić rozmiar aluminiowej rolety zewnętrznej. Można bez przeszkód poradzić sobie z tym zadaniem bez konieczności umawiania się z producentem na wizytę i pomiar.

Otrzymane wartości wprowadzamy [mm]  do konfiguratora.  Na stronie znajduje się również plik do pobrania, który w razie wątpliwości, zawiera bardziej szczegółową instrukcję rozwiewającą wszelkie wątpliwości. Jeśli jednak wciąż nie czujesz się pewnie, na stronie możesz wybrać opcję pomiaru okna przez fachowców, a także umówić się na montaż.

DO GÓRY

Inne pytania z tej kategorii

DO GÓRY
DO GÓRY