Spośród wielu rodzajów produktów przeznaczonych do ochrony i zasłonięcia okien, rolety zewnętrzne wyróżniają się niedoścignioną uniwersalnością i wytrzymałością mechaniczną. W ramach jednego rozwiązania, użytkownicy rolet zyskują poprawę parametrów termoizolacyjnych w budynku, doskonałe zaciemnienie wnętrza, ograniczenie uciążliwego hałasu z ulicy, oraz ochronę antywłamaniową. Ogromna różnorodność modeli rolet gwarantuje pełną elastyczność przy dostosowaniu produktu do wymogów danej lokalizacji. W dzisiejszym artykule skupimy się na wyjaśnieniu różnic, jakie zachodzą między roletami aluminiowymi a modelami z tworzywa sztucznego. W jakie rolety warto wyposażyć własną nieruchomość? Co przemawia za zakupem rolet plastikowych, a co kieruje nas w stronę produktów z solidnego aluminium?
Dlaczego warto zdecydować się na montaż rolet plastikowych?
Jakie rolety zewnętrzne wybrać? Czy rolety plastikowe mogą spełnić oczekiwania? Rozważając zakup rolet wykonanych z PVC, uwagę potencjalnych klientów zwraca ich niska cena. Zastosowanie polichlorku winylu przy produkcji rolet optymalizuje koszty wytwórcze, czego efektem stają się niskie ceny w sklepie detalicznym. Rolety plastikowe nierzadko okazują się o połowę tańsze od ich aluminiowych odpowiedników. Jeśli zamierzamy wyposażyć w rolety kilkanaście okien w domu jednorodzinnym, oszczędności na roletach plastikowych prezentują się dość spektakularnie.
Tańsze rozwiązania wcale nie muszą wiązać się z zakupem produktu o wątpliwej jakości technicznej. Wręcz przeciwnie – rolety plastikowe doskonale radzą sobie z wyciemnieniem wnętrza. Właściciele domów zlokalizowanych w pobliżu ruchliwych arterii miejskich doświadczają problemu intensywnego oświetlenia w nocy. Światło z reflektorów pojazdów i ulicznych latarni wywiera negatywny wpływ na jakość snu. Montaż rolet plastikowych pozwala zahamować to negatywne zjawisko – nawet przy mocnych oświetleniu, w środku będą panowały egipskie ciemności.
Rolety plastikowe zyskały uznanie inwestorów indywidualnych za ich optymalne właściwości termoizolacyjne. Producenci wyposażają swoje rolety w piankę poliuretanową umieszczoną w wolnej przestrzeni między lamelami. Pianka skuteczne zatrzymuje ciepło w mieszkaniu, generując oszczędności na systemie grzewczym.
Pamiętajmy jednak, że plastikowe rolety wewnętrzne lub zewnętrzne nie mogą się równać z zasłonami aluminiowymi pod względem charakterystyki antywłamaniowej i klasy odporności na wiatr. Stwierdzenie to wcale nie oznacza, że rolety plastikowe dają się łatwo sforsować. Musimy mieć jednak świadomość, że najlepszych parametrów ochrony przed ingerencją z zewnątrz lepiej szukać w produktach wykonanych z aluminium.
Dlaczego warto inwestować w rolety aluminiowe?
Rolety aluminiowe poprawiają niemal wszystkie parametry oferowane przez rolety z PVC. Dodają przy tym znakomitą ochronę antywłamaniową – zniszczenie rolety aluminiowej wymaga długotrwałego wysiłku. Próby sforsowania rolety z aluminium zwiększają prawdopodobieństwo zauważenia włamywacza przez osoby postronne i wezwania policji.
Producenci rolet aluminiowych prześcigają się w osiąganiu lepszej klasy izolacji termicznej w swoich roletach. Użytkownicy tylko zyskują na tej walce konkurencyjnej, mając możliwość wyboru rolet spełniających kryteria domu pasywnego.
Jakie rolety zewnętrzne wybrać? Jeśli priorytetem przy zakupie pozostaje maksymalizacja wytrzymałości mechanicznej rolety i doskonała termoizolacja, warto zainwestować w rolety aluminiowe. W innych przypadkach, zakup rolety z PVC powinien bez problemu wpisać się w oczekiwania klienta.
Jakie rolety wewnętrzne do okien plastikowych?
Na koniec powiemy jeszcze o tym, jakie rolety wewnętrzne do okien plastikowych należy włączyć do indywidualnej analizy zakupowej. Pytanie to dość często pojawia się na forum lub spływa na nasz adres mailowy. Rynek oferuje kilka wersji rolet, spośród których najczęściej można spotkać rolety przyciemniające, rolety typu dzień/noc, czy wysuwane rolety klasyczne. Rolety klasyczne, jako najtańsze i najprostsze rozwiązanie, goszczą w wielu polskich domach. Nie są jednak w stanie całkowicie zaciemnić wnętrza. Do tego celu służą bowiem rolety zaciemniające, wyposażone w grubą tkaninę, prowadnicę przylegającą do okna i uszczelki gumowe. Alternatywą dla obydwu wymienionych modeli stają się rolety typu dzień-noc, które umożliwiają sterowanie natężeniem światła w zależności od własnych potrzeb.
Decyzja, jakie rolety wewnętrzne do okien plastikowych okażą się najskuteczniejsze, zależy w tym momencie od indywidualnych oczekiwań. Warto znać wszystkie rodzaje rolet wewnętrznych i samodzielnie dokonać porównania cech produktów.
Inne pytania z tej kategorii
DO GÓRY DO GÓRY