Prawidłowo zamontowane zewnętrzne rolety spełniają zarówno funkcje ochronne, jak i estetyczne. Warto zwrócić uwagę, iż rozwiązanie to odczuwalnie poprawia bilans energetyczny budynku zimą i latem, a ponadto pozwala swobodnie regulować jasność wpadającego przez okna światła. Jeżeli chodzi o pozostałe zalety, to wiele osób wybiera rolety zewnętrzne ze względu na możliwość wyciszenia ulicznego hałasu i zgiełku. Niezwykle istotne są także kwestie takie jak wyższy poziom prywatności i bezpieczeństwa domowników. Dzięki zróżnicowanej konstrukcji dostępnych na rynku rozwiązań rolety zewnętrze można łatwo montować zarówno w istniejących, jak i będących dopiero w fazie projektowej budynków. Jak zamontować rolety zewnętrzne? Czy lepiej zlecić montaż okien przed czy po tynkach? Kiedy montować rolety zewnętrzne elewacyjne, a kiedy podtynkowe? Jakie narzędzia potrzebne są do samodzielnego montażu? Na wszystkie te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej.

Jak zamontować rolety?

Pomimo iż montaż rolet zewnętrznych nie jest specjalnie skomplikowanym zadaniem, to w praktyce nie każdy potrafi wykonać je z należytą sumiennością i dokładnością. Z tego też powodu zarówno w przypadku okien na wysokości parteru, jak i tych, które umiejscowione są na wyższych elewacjach, zdecydowanie opłaca się postawić na wsparcie profesjonalnych fachowców. Przy samodzielnym montażu potrzebne będą przede wszystkim narzędzia takie jak miarka, poziomica, śrubokręt i wiertarka wraz z odpowiednio wytrzymałym zestawem wierteł. Po osadzeniu szyn prowadzących i skrzynki roletowej w odpowiedniej pozycji można łatwo zaznaczyć wszystkie miejsca, które trzeba będzie nawiercić pod kołki lub przewiercić celem przeciągnięcia taśmy do wnętrza domu. Jeżeli prowadnice trzeba będzie przykręcić do betonowej lub ceglanej ściany, to nawiertów pod kołki nie uda się wykonać zwykłym wiertłem do drewna. Ze względu na brak konieczności tynkowania rolety elewacyjne powiesić może niemalże każdy miłośnik majsterkowania. Pomimo tego, iż mechanizm podtynkowych wariantów nie różni się zbytnio od elewacyjnych, to na etapie wykończenia trzeba będzie tu poświecić dodatkowy czas, żeby uzyskać satysfakcjonujące efekty.

Kiedy montować okna?

Zamiast zgadywać czy lepiej zlecić montaż okien przed czy po tynkach zdecydowanie lepiej poświecić chwilę na profesjonalną konsultację z doświadczonym fachowcem. Ze względu na ogromne zróżnicowanie wykorzystywanych w branży budowalnej materiałów i technologii nie da się jednoznacznie określić, kiedy montować okna bez uwzględniania długiej listy czynników. Starając się zoptymalizować wysokie koszty przedsięwzięcia takiego jak budowa domu, trzeba się liczyć z tym, iż wstrzymanie prac jednej ekipy budowalnej może poważnie opóźnić pozostałe. Z drugiej strony zaś wypada pamiętać, iż założone na wczesnym etapie budowy elementy wykończenia (np. podtynkowe rolety) mogą się łatwo uszkodzić. Warto podkreślić też, iż wykonywanie jakichkolwiek prac w sezonie zimowym nie jest najlepszym pomysłem. Utrzymujące się poniżej zera temperatury zmniejszają odczuwalnie efektywność wiązania cementu, gipsu, sylikonu itp. W połączeniu z potencjalnie obfitymi opadami śniegu lub deszczu może to doprowadzić do kosztownych i trwałych uszkodzeń (np. jeśli w wykonanych nawiertach zamarznie woda).

Kiedy montować rolety zewnętrzne podtynkowe?

W przypadku powstających i pozostających obecnie w fazie planowania i projektowania domów zdecydowanie opłaca się postawić na podtynkowe rolety zewnętrze. Rozwiązanie to można oczywiście zaimplementować także w przypadku istniejących konstrukcji, ale z reguły wymaga to dodatkowych modyfikacji. Z tego też powodu na etapie planowania i projektowania budynku montaż podtynkowych rolet jest dużo tańszy i łatwiejszy. Warto wspomnieć tu, iż zarówno podtynkowe, jak i elewacyjne rolety można wyposażyć nie tylko w manualny mechanizm regulacji wysokości, ale również radiowy lub elektryczny.

Kiedy montować rolety zewnętrzne elewacyjne?

Zewnętrzne rolety elewacyjne to doskonale sprawdzą się w przypadku wybudowanych już domów i obiektów. Główną zaletą tego rozwiązania jest prosty i niewymagający prac murarskich proces montażu. Trzeba mieć tu jednak na uwadze, iż w przypadku zlokalizowanych na wyższych piętrach rolet przydać się może nie tylko wysoka drabina, ale także asysta pomocnika. Wszelkiego rodzaju pomiary i nawierty można wykonać łatwiej i dokładniej, jeśli nie trzeba się skupiać bez przerwy na zachowaniu równowagi. Aby podnieść bezpieczeństwo samodzielnego montażu, zdecydowanie lepiej postawić na profesjonalne wsparcie fachowców lub tymczasowe rusztowanie elewacyjne.

DO GÓRY

Inne pytania z tej kategorii

DO GÓRY
DO GÓRY