W domach jednorodzinnych rolety zewnętrzne to bardzo często spotykane rozwiązanie. Nic w tym dziwnego – tego typu osłony nie tylko chronią przed nadmiernym nagrzewaniem oraz wychładzaniem wnętrz, ale także w znacznym stopniu podnoszą poziom bezpieczeństwa. Z podobnych powodów coraz częściej pada również pytanie o rolety zewnętrzne w bloku. Czy można je montować? Jakie pozwolenia trzeba uzyskać? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru rolet? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Montaż rolety zewnętrzne w bloku pozwolenie – czy jest potrzebne?
Na początku warto wyjaśnić, czy mieszkaniec musi starać się o zezwolenie na rolety zewnętrzne w bloku u wspólnoty lub spółdzielni, która zarządza danym budynkiem. Formalne kwestie rodzą w tym przypadku najwięcej wątpliwości. Według przepisów prawa wspólnota mieszkaniowa może podejmować decyzje dotyczące nieruchomości wspólnej. Jeśli planujemy zamontować zewnętrzne rolety do mieszkania w bloku, powinniśmy postarać się o odpowiednie pozwolenie. Żadnych formalności nie trzeba wypełniać jedynie w przypadku osłon zakładanych na okna wewnątrz lokalu.
To, w jaki sposób należy starać się o zezwolenie na rolety zewnętrzne w bloku oraz jak można ingerować w zabudowę otworów okiennych, często regulowane jest indywidualnie przez daną wspólnotę. Warto przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac czy zakupów zwrócić się w tej sprawie z zapytaniem do zarządcy obiektu. Sam wniosek o pozwolenie powinien zostać złożony na piśmie. W podobny sposób musi zostać udzielona odpowiedź, która zazwyczaj obejmuje warunki montażu, takie jak np. kolorystyka osłon czy forma skrzynki. Warto mieć na uwadze, że w nowszych budynkach mieszkania na parterze często w standardzie miały montowane rolety zewnętrzne. Wtedy kolor i rodzaj nowych osłon powinien być do nich dopasowany.
Jakie rolety zewnętrzne do mieszkania w bloku można montować?
Wspomnieliśmy, że to, jakie rolety zewnętrzne do mieszkania w bloku będzie można zainstalować, zależy w dużej mierze od wymagań danej wspólnoty lub spółdzielni. Trzeba jednak podkreślić, że nie każdy typ osłon nadaje się do lokali w budynkach wielorodzinnych, zwłaszcza tych położonych na wyższych piętrach – w takim przypadku trzeba postawić na modele, które można zamontować od wewnątrz do wnęki okiennej.
Najpopularniejszym rodzajem osłon przeciwsłonecznych w budynkach wielorodzinnych są natynkowe rolety zewnętrzne.
Rolety zewnętrzne w bloku – dlaczego warto je montować?
Istnieje przynajmniej kilka zalet rolet montowanych w mieszkaniu w bloku. Jednym z najbardziej oczywistych plusów takiego rozwiązania, zwłaszcza w przypadku wspomnianych lokali na parterze, będzie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Nisko położone balkony mieszkań mogą kusić włamywaczy, którzy szybko poradzą sobie z uchylonym lub po prostu nieosłoniętym oknem. Dobrej jakości roleta skutecznie powstrzyma takie osoby.
Rolety do mieszkania w bloku wpływają również na komfort termiczny wewnątrz danego lokalu. Zimą stanowią dodatkową zaporę termoizolacyjną, pozwalającą ograniczyć straty ciepła. To z kolei przekłada się na niższe rachunki, zwłaszcza w lokalach z podzielnikami. Natomiast latem rolety zewnętrzne w bloku chronią wnętrze mieszkania przed nadmiernym nagrzewaniem, ograniczając oddziaływanie promieni słonecznych. Pozwalają także czuć się bezpiecznie, kiedy np. śpimy przy otwartym oknie w trakcie upałów. Ponadto ograniczają zjawisko powstawania przeciągów, zapewniając jednocześnie dopływ świeżego powietrza poprzez perforacje stosowane w listwach rolet.
Warto wspomnieć także o izolacji akustycznej. Budynki wielorodzinne często położone są blisko dróg lub przy ruchliwych parkingach. Opuszczony do końca pancerz rolety skutecznie ogranicza hałasy, dobiegające z zewnątrz. Osłony zapewniają również intymny komfort, odcinając domowników od spojrzeń sąsiadów. Jak widać – zalet montowania rolet zewnętrznych w blokach jest całkiem sporo. Dziś nowoczesne modele osłon pozwalają czerpać korzyści z ich użytkowania przez cały rok.
Inne pytania z tej kategorii
DO GÓRY DO GÓRY