Montaż aluminiowych rolet zewnętrznych to zdecydowanie dobra decyzja. Jej skutki odczujemy w niedługim czasie, ponieważ funkcjonalność systemu osłon okiennych może być doceniana przez okrągły rok. Dokładniej o zaletach rolet pisaliśmy tutaj.
Zwykle decydując się na taką inwestycję, pierwszym pytaniem, będzie „Ile to kosztuje?”. Cóż, to zależy… Możliwość skonfigurowania rolety, w różnych aspektach, zgodnie z oczekiwaniami, sprawia, że cena końcowa będzie zależna od kilku czynników.
Rozmiar i typ
To oczywiste, że im większa powierzchnia pancerza rolety, tym więcej materiału jest potrzebne, dlatego cena ostateczna będzie wyższa. Jednak warto zauważyć, że duża roleta jest też cięższa dlatego układ sterujący musi być bardziej zaawansowany i wytrzymały, aby jego użytkowanie było bezpieczne i komfortowe. Nieznaczną różnicę w cenie można zauważyć też w aspekcie typu rolety. System podtynkowy pozostaje trochę droższy od rolet montowanych na elewacji lub we wnęce okiennej.
Sterowanie
W zakresie obsługi rolety dostępne są różne możliwości. Poziom ich zaawansowania znacząco wpływa na koszt osłon. Najprostszym , a zarazem najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie ręcznego sterowania – za pomocą taśmy lub sznurka. Układ ten, chociaż najtańszy, bywa awaryjny, ponieważ to osoba obsługująca roletę jest odpowiedzialna za żywotność komponentów. Nieumiejętne szarpanie może skutkować koniecznością wymiany niektórych części. Dlatego warto zastanowić się nad skorzystaniem z innej opcji. Sterowanie elektryczne jest wygodne i nie wymaga użycia siły, co jest niezwykle istotne w przypadku dużych rolet. Silnik mechanizmu zasilany elektrycznie zapewnia płynność pracy pancerza, ale przede wszystkim komfort. Najdroższym i najbardziej zaawansowanym typem sterowania rolety jest aktualnie obsługa radiowa. Zamykanie i otwieranie pancerza z poziomu pilota lub smartfona pozwala oszczędzić czas i jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku domów pasywnych, ale nie tylko. Odpowiednie programowanie pozwala obsługiwać jednocześnie całe grupy rolet, aby jak najlepiej wykorzystywać wszystkie zalety jakie oferują.
Kolorystyka
Nie bez znaczenia jest również wybrany kolor rolet. Producenci oferują swoje produkty w podstawowej, a przy tym często szerokiej gamie kolorystycznej. Jednak, jeśli zależy nam na konkretnym odcieniu, który będzie idealnie pasował do elewacji lub designu całego domu, musimy liczyć się z tym, że oczywiście jest to możliwe, ale będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Warto zawsze sprawdzić podstawową ofertę, ponieważ jest ona zwykle świetnie zgrana kolorystycznie z tym, co proponują producenci okien oraz drzwi.
Wyposażenie dodatkowe
Na cenę ostateczną wpływ z pewnością ma wyposażenie dodatkowe systemu. Spośród dostępnych możliwości najpopularniejsze jest zastosowanie moskitiery. Ta bardzo praktyczna funkcja ceniona jest w cieplejsze dni, kiedy chcemy cieszyć się świeżym powietrzem, a jednocześnie zatrzymać niepożądanych gości na zewnątrz. Moskitiera skutecznie zatrzymuje wszelkie insekty, ale dodatkowo posiadacze zwierząt domowych, doceniają te dodatkowe bariery, jako zabezpieczenie przed ucieczką pupila. Zaawansowane rolety oferują także wszelkiego rodzaju czujniki, których zadaniem jest maksymalne zautomatyzowanie działania systemu. Sensory reagują na zmieniające się warunki atmosferyczne poprzez otwieranie lub zamykanie pancerza, aby odpowiednio wpuszczać promienie słoneczne lub chronić okno przed gwałtownymi podmuchami wiatru lub gradem. Czujniki mogą służyć również jako zabezpieczenie samego systemu, dzięki detekcji przeszkód mechanizm zatrzyma się na czas, jeśli na parapecie pojawi się jakiś przedmiot, aby nie uszkodzić rolety.
Koszty towarzyszące
Należy pamiętać, że sama roleta nie jest kosztem ostatecznym. Samodzielny montaż rolety nie jest bardzo skomplikowany i pod warunkiem, że pomiary zostały wykonane prawidłowo, to sami możemy poradzić sobie z przytwierdzeniem systemu. Pomiar i montaż rolet opisaliśmy w osobnych artykułach. Jednak w zależności od wybranej opcji sterowania oraz samego typu rolety może pojawić się konieczność przeprowadzenia niewielkich prac remontowo-budowlanych. Montaż rolet podtynkowych związany jest oczywiście z ukryciem skrzynki pod elewacją, jednak wewnątrz domu też może być potrzebna niewielka ingerencja. Dzieje się tak szczególnie jeśli zdecydujemy się na montaż rolet sterowanych elektrycznie w zamieszkałym już budynku – wiąże się to z położeniem instalacji elektrycznej do zasilania systemu. Czasem też, dotyczy to głównie istniejących już budynków, konieczne jest dostosowani wnęki okiennej do montażu rolety, aby z powodzeniem cieszyć się funkcjonalnością systemu.
Oczywiście na rynku dostępne są dużo tańsze zamienniki np. podzespołów sterujących, jednak, często po ich wyborze w krótkim czasie zmuszeni będziemy do przeprowadzenia naprawy lub wymiany układu, sugerujemy korzystanie z elementów wiodących, sprawdzonych producentów. Dzięki temu koszt zakupu osłony okna będzie jednorazowy, a użytkowanie komfortowe i bezproblemowe.
Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście znalezienie jak najtańszej rolety wykonane z najwyższej jakości materiałów, zapewniających żywotność i bezawaryjność systemu. Internetowy konfigurator aluminiowych rolet zewnętrznych ROLETOMAT to przyjazne narzędzie, które nie dość, że zawiera wszelkie informacje i wskazówki dotyczące wykonania pomiaru, ale przeprowadza użytkownika przez cały proces składania zamówienia. Strona została zaprojektowana tak, aby w obrazowy sposób przedstawić możliwości i pozwolić na wybór rolety zgodnej z oczekiwaniami. Co najważniejsze, możemy na bieżąco kontrolować koszt konfigurowanej właśnie rolety. Z poziomu strony ROLETOMAT możliwy jest również kontakt z fachowcami, którzy w razie wątpliwości pomogą w pomiarze, a następnie w montażu. Zachęcamy do odwiedzenia strony i skorzystania z doświadczenia i profesjonalnego podejścia do tematu.
Inne pytania z tej kategorii
DO GÓRY DO GÓRY