We współczesnym budownictwie na etapie projektowania domu coraz częściej montuje się na oknach rolety. Mając na uwadze liczne zalety takie jak korzystniejszy bilans cieplny budynku, wyższe bezpieczeństwo, większą prywatność czy lepsze wygłuszanie ulicznych hałasów łatwo zrozumieć można, dlaczego rozwiązanie to jest tak popularne. Zdawać by się mogło, iż ze względu na niemalże identyczny mechanizm działania rolety zewnętrzne i nastawne nie różnią się zbytnio pod kątem efektywności działania. W rzeczywistości jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Jakie są wady i zalety rolet podtynkowych i nastawnych? Czym się różnią? Czy w kilkupiętrowym domu opłaca się zainwestować w rolety nadstawne, czy podtynkowe? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Jak rozpoznać czy w danym oknie zamontowano rolety nadstawne, czy zewnętrzne?

Zasadnicza różnica pomiędzy roletami podtynkowymi a nastawnymi dotyczy miejsca montażu mechanizmu, który w obydwu przypadkach zostanie częściowo zabudowany. Na pierwszy rzut oka wyglądać mogą one wręcz identycznie, ale nie do końca tak jest. Mechanizm rolet podtynkowych zabudowywany jest od zewnętrznej strony budynku tak, aby umożliwić w razie potrzeby dostęp serwisowy bez konieczności kucia tynku i ponownego malowania. Jeżeli chodzi zaś o rolety nadstawne, to są one z reguły montowane tak, aby do mechanizmu rolety dało się dostać od wewnątrz. Pomimo iż rozwiązanie to wydaje się wygodniejsze, to w praktyce zapewnia ono najczęściej znacznie słabszą ochronę przed mrozem i wiatrem. Nieprawidłowo zamontowany mechanizm może zamarznąć niezależnie od tego, czy znajduje się od wewnątrz, czy od zewnątrz. Trzeba tu jednak podkreślić, iż umieszczanie go wewnętrznej stronie wiąże się ze znacznym pogorszeniem skuteczności termoizolacyjnej rolety. Świadomi tego problemu producenci rolet nadstawnych często wykorzystują w konstrukcji dodatkowe warstwy styropianu, ale w praktyce nie jest to równie skuteczne, jak profesjonalnie zainstalowana zewnętrzna roleta podtynkowa.

Czym cechują się zewnętrzne rolety podtynkowe?

Wykonane z wysokiej jakości materiałów zewnętrzne rolety podtynkowe są świetnym sposobem na ograniczenie strat cieplnych w sezonie zimowym i letnim. Są one w stanie zapewnić także znacznie więcej prywatności i bezpieczeństwa niż zwykłe zasłony lub żaluzje. Wyposażone w silniczek elektryczny i moduł sterowania radiowego rolety doskonale sprawują się, nawet jeśli w domu są małe dzieci lub czworonogi. Dzięki nowoczesnym czujnikom nie trzeba martwić się, iż mechanizm przegrzeje się lub zepsuje na skutek nieuwagi albo fizycznej przeszkody. Warto zwrócić też uwagę, iż decyzję o montażu podtynkowych rolet najbardziej opłaca się podjąć na etapie planowania i projektowania. W istniejących budynkach i domach można rzecz jasna zamontować rolety podtynkowe i nastawne, ale z reguły wiąże się to z potencjalnie kilkudniowym remontem. Ze względu na konieczność kucia wewnętrznych tynków rolety nastawne są dużo bardziej inwazyjnym rozwiązaniem niż zabudowywane od zewnątrz rolety podtynkowe.

Czy lepiej wybrać zewnętrzne rolety nadstawne, czy zewnętrzne podtynkowe?

W zdecydowanej większości budynków zewnętrzne rolety podtynkowe sprawdzą się dużo lepiej niż zabudowane od wewnątrz rolety nadstawne. W obydwu wariantach proces montażu jest równie wymagający, ale jeśli mechanizm znajduje się od wewnątrz, to zapewni to dużo gorszą izolację niż gdyby znajdował się po zewnętrznej stronie okna. Zamiast zastanawiać się, czy w kilkupiętrowym domu opłaca się zainwestować w rolety nadstawne czy podtynkowe zdecydowanie lepiej skupić się na oszacowaniu potencjalnych strat cieplnych. Warto pamiętać tu, iż jakościowe rolety przydają się także w sezonie letnim, ponieważ można dzięki nim skutecznie ograniczyć proces zbytniego nagrzewania pomieszczeń. Mogą one również pomóc w wygłuszeniu zgiełku ruchliwych ulic i zabezpieczeniu wnętrza obiektu przed wzrokiem wścibskich i ciekawskich osób.

DO GÓRY

Inne pytania z tej kategorii

DO GÓRY
DO GÓRY