Współczesne trendy wskazują na ewidentną potrzebę montowania osłon okiennych. Najpopularniejsze pozostają nadal aluminiowe rolety zewnętrzne. Ich wszechstronność, dostępność oraz wiele zalet jakie oferują sprawiają, że nadal są najczęściej wybieraną opcją. O korzyściach tego rozwiązania obszerniej pisaliśmy tutaj. Jednak na rynku polskim coraz częściej mówi się o żaluzjach fasadowych, które są zdecydowanie bardziej imponujące i oferują troszeczkę inne zastosowania. Które są lepsze? Oczywiście to zależy od tego, czego oczekujemy od systemu osłony okien.

Poszukiwanie oszczędności i chęć ograniczenia zużycia energii na ogrzewanie doprowadziło do projektowania domów oraz innych budynków użytkowych w stylu energooszczędnym, pasywnym. Charakteryzują się one ogromnymi przeszklonymi powierzchniami, głównie od strony południowej budynku. Zadaniem tych efektownych okien jest wyłapanie możliwie największej ilości promieni słonecznych, aby ogrzać wnętrze, a przez to oszczędzić na ogrzewaniu. Niestety to rozwiązanie staje się niebywale uciążliwe szczególnie latem, kiedy to wewnątrz pomieszczenia temperatura osiąga nieznośną wysokość, a dodatkowo panuje zaduch. Osłona okna jest wtedy niezbędna, ponieważ w przeciwnym wypadku to co zaoszczędzimy zimą na ogrzewaniu, wydamy latem na nietanią w instalacji i użytkowaniu klimatyzację.

Rolety zewnętrzne

Zewnętrzne rolety aluminiowe to dla typowego użytkownika właściwie tylko dobrze dopasowany pancerz, który poza ochroną okna daje ogrom dodatkowych korzyści. Izolacja termiczna, wyciszenie, zacienienie to zalety, z którymi ciężko się nie zgodzić. Generowanie oszczędności oraz poczucie prywatności w swoich czterech kątach sprawiają, że systemy te są niezwykle popularne zarówno wśród osób budujących swoje nowe, wymarzone domy jak i wśród lokatorów istniejących już budynków oraz bloków mieszkalnych. Dzięki swoim możliwościom adaptacyjnym rolety zewnętrzne można zamontować niemal wszędzie. Stosowane są często jako zabezpieczenie witryn sklepowych, a nawet balkonów.

Żaluzje fasadowe

Żaluzje fasadowe charakteryzują się lekkością konstrukcji, nowoczesnym designem. Wyraźnie zauważalne jest, że są coraz częściej wybierane przez projektantów i wykonawców, a to ze względu na funkcjonalność jaką oferują. Są bezsprzecznie elementem dekoracyjnym budynku. Ich zastosowanie, choć może wydawać się bardzo zbliżone do tego co oferują rolety, jest odrobinę inne – przez co znajduje wielu zwolenników. Główną i widoczną różnicą jest budowa żaluzji. Składają się one z lameli, których kąt nachylenia może być dowolnie ustawiony, dzięki temu uzyskujemy zacienienie, ochronę przed promieniami słonecznymi, nie tracąc przy tym widoku na zewnętrz. Możliwość manewrowania lamelami cieszy się dużą popularnością w nowoczesnym budownictwie, gdzie rola światła, jego natężenia oraz kąta padania odgrywają istotną rolę w końcowym efekcie wyglądu wnętrza.

Który system wybrać?

Mimo podobnego zastosowania, jakim jest osłona okna, rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe znajdują zwolenników o zupełnie różnych oczekiwaniach. Rolety zewnętrzne oferują znaczącą oszczędność, ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne pomagają zatrzymać wytworzone ciepło wewnątrz domu lub nie wpuścić go do środka w upalne dni. Żaluzje na tym tle wypadają słabiej ze względu na mniejszą szczelność, która z kolei dla niektórych może okazać się właśnie atutem. Chcąc zacienić pomieszczenie, wystarczy dowolnie wybrać kąt nachylenia lameli, zatrzymując oślepiające słońce przed odbijaniem się w ekranie telewizora, bez konieczności całkowitego zaciemnienia pomieszczenia i odcięcia się od świata zewnętrznego, tak jak dzieje się to w przypadku rolet. Te z kolei, dzięki tej samej szczelności skutecznie wyciszają, więc wydają się być lepszym wyborem w pobliżu ruchliwych ulic, szkół czy placów zabaw.

Co więcej, oba rozwiązania wykorzystywane są w blokach, jednak nowoczesne budownictwo stawia zdecydowanie na żaluzje fasadowe, które nadają niezwykły efekt końcowy całej elewacji.

W zakresie obsługi, oba systemy umożliwiają zastosowanie najprostszego oraz najtańszego rozwiązania – sterowania ręcznego. Jednak wiąże się to z ryzykiem usterek, a w rezultacie kosztownych napraw jeśli opuszczanie, podnoszenie lub inne manewry będą wykonywane nieumiejętnie i bez należytej uwagi. Dlatego, automatyka wydaje się być zdecydowanie nieodzowną opcją zwłaszcza w dzisiejszym świecie. Nowoczesne rozwiązania, tak samo w przypadku rolet jak i żaluzji, pozwalają na czasowe sterowanie układem, tak aby np. poszczególne grupy okien były zasłaniane nad ranem ograniczając nagrzewanie, a odsłaniane wieczorem, tworząc przyjemny klimat w chłodzie, po długim dniu pracy. Na rynku dostępne są także systemy wyposażone w czujniki pogodowe, dzięki którym lamele reagują na zmieniające się warunki atmosferyczne zgodnie z wcześniejszym zaprogramowaniem. Wielbiciele domów inteligentnych z pewnością będą zachwyceni możliwościami jakie oferuje nowoczesne oprogramowanie. Więcej o rodzajach sterowania pisaliśmy tutaj.

Warto zaznaczyć, że oba rozwiązania dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki temu można dopasować je dowolnie, do istniejącej już elewacji lub skomponować nowy efektowny projekt.

Nie bez znaczenia jest oczywiście cena. Rolety zewnętrzne zdecydowanie wygrywają tę rundę. Jednak lekkość konstrukcji żaluzji fasadowych sprawia, że są one dużo łatwiejsze w montażu.

Podsumowując, niestety nie istnieje jedna dobra odpowiedź na pytanie, który system jest lepszy. Wydaje się, że w chłodniejszym klimacie rozsądniej byłoby wybrać rolety. Jednak najważniejsze to trafić w gusta i oczekiwania użytkownika. Na rynku dostępna jest bogata oferta typów osłon dających możliwość dostosowania ich do niemal wszystkich budynków.

Niezależnie od wyboru zapraszamy do zapoznania się z ofertą najwyższej jakości rolet zewnętrznych oraz żaluzji fasadowych na portalu ROLETOMAT.

DO GÓRY

Inne pytania z tej kategorii

DO GÓRY
DO GÓRY